Praha v pohybu – opravy a rekonstukce

Máte také takový ten slavnostní pocit, když vidíte nějakou památku nebo místo v Praze tak, jak je jen tak dlouho neuvidíte? Důvody mohou být různé, zrovna probíhá oprava nebo rekonstrukce, dělají se opatření kvůli povodním, mají nádech výjimečného okamžiku kvůli probíhající sezóně a počasí…

A tak mi dovolte se s vámi podělit o pár momentek zachycujících tyto přechodné stavy pražských reálií. Tím, že se v pražském centru díky naší práci pohybujeme téměř každý den, často se k něčemu takovému přichomýtneme.

1. Opravy a rekonstrukce, které již proběhly

Sv. Jan Nepomucký dostal doslova nový kabát, restaurátoři ho pečlivě čistili a přetírali, aby dostal svou zelenou patinu. Mimochodem tato socha je jediná bronzová socha na Karlově mostě, a jak asi víte, je tu ve dvou provedeních, tato velká socha „nastojato“ a ještě na mřížce druhá malá „naležato“. 🙂 Autorem dřevěného modelu pro odlitek je Jan Brokoff.

A k svatému Janu se pojí ještě jedna dávná vzpomínka. U obchůdku s dřevěnými loutkami na Kampě bývala dlouho zavěšená deska s mechanickým pohybem Jana, kde si děti mohly za minci vyzkoušet, jak tento světec žuchne dolů do Vltavy, načež pak dlouho a urputně stoupá do nebe… Je škoda, že se obchůdek rozhodl desku odinstalovat. Není se ale co divit, často docházelo k poruchám mechanismu…

Jiné sochy na Karlově mostě se musí opravovat v ateliérech, a pak je jeřáby zase zasadí zpátky na svá původní místa. Tak jako sousoší Sen sv. Luitgardy, mimochodem prý nejkvalitnější dílo Karlova mostu od Matyáše Brauna. Zatímco ostatní sochy znázorňují pózující svaté s atributy, tato socha znázorňuje intimní scénu hlubokého náboženského prožitku světice.

Teď se přesuneme k moderním prvkům dnešní Prahy na Kampě. Mimina Davida Černého se po deštivých dnech věčně máchala v kalužích bláta. Musela proto být přemístěna trochu dále na Kampu a celé podloží bylo změněno na materiál, který i nám na Praze hravě výrazně zlepšil provádění různých aktivit kolem mimin.

Další ikonickou záležitostí Kampy je obří téměř 3-metrová židle od Magdaleny Jetelové. Tato židle má smysl pro cestování, při velké povodni v roce 2002 docestovala až do Mělníka, odkud ji neporušenou přivezli zpátky na Kampu. Proč byla provizorně přemístěná na smíchovskou stranu za Most Legií, jsem, přiznám se, nenašla.

2. Právě probíhajcí rekontsrukce

Čištění pláště Prašné brány by měla být rychlá záležitost, začalo v srpnu 2024 a mělo by skončit už teď v prosinci, tak uvidíme…

A teď něco, co budeme vídat delší dobu, než se dají věci do chodu. Zprůjezdnění Václavského náměstí tramvají z Vinohradské začalo v červnu 2024 a mělo by být hotovo v roce 2027.